ایجاد اولین فناوری اوراکل عمومی در شبکه ترون

با این حال، مشکلی نیز در این امر وجود دارد؛ بلاکچین و قراردادهای هوشمند برای دیجیتالی کردن توافق‌نامه‌ها در دنیای واقعی، به دسترسی به داده‌های دنیای واقعی نیاز دارند، اما با توجه به پروتکل‌های اجماع شبکه‌های زنجیره بلوکی، قراردادهای هوشمند نمی‌توانند به داده‌های خارجی دسترسی داشته باشند.

بنابراین، توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند همواره با مسئله «اتصال» روبه‌رو بوده‌اند. با وجود این مسئله، اکثر قراردادهای هوشمند عملاً قادر به فعالیت نخواهند بود. بدون وجود این اتصال، قراردادهای هوشمند و بلاکچین‌ها به ترتیب، تنها ابزار و بستری برای توکنیزه کردن فعالیت‌های یک سازمان قابل استفاده هستند و برای استفاده به عنوان یک اکوسیستم برنامه‌نویسی، از انعطاف‌پذیری کافی برخوردار نخواهند بود.

این مشکل تنها با استفاده از سیستم‌های اوراکل قابل حل است

اوراکل نوعی فناوری است که از طریق آن امکان تزریق داده‌های دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند توسط افراد ممکن می‌شود. با استفاده از فناوری اوراکل، قراردادهای هوشمند می‌توانند در صورت لزوم برنامه‌ریزی شده و به عنوان تشکیلاتی غیرمتمرکز و خودکار فعالیت کنند.

Bridge، اوراکل عمومی

Bridge اولین سیستم اوراکل عمومی در شبکه TRON است که به منظور ایجاد امکان دسترسی قراردادهای هوشمند به داده‌های خارجی توسعه یافته است. در صورتی که جایگزینی قراردادهای دستی و دیجیتالی سنتی مورد نظر باشد، آگاه‌سازی قراردادهای هوشمند از داده‌های دنیای واقعی و ایجاد امکان دسترسی آن‌ها به منابع خارج از زنجیره، جنبه‌ای حیاتی و بسیار مهم پیدا می‌کند.

خدمات سیستم اوراکل عمومی Bridge در تصویر ذیل مشاهده می‌شود.

اوراکل عمومی Bridge و نقش اساسی آن در شبکه TRON

پیش از این، سیستم‌های اوراکل عمدتاً به شرکت‌های بزرگ محدود می‌شدند، زیرا شرکت‌های کوچک به‌ندرت می‌توانستند منابع، زمان و بودجه مورد نیاز جهت تهیه یک اوراکل اختصاصی را تأمین کنند. سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۰ بنا به دلایل مختلفی، شروع یک دوره جدید برای شبکه ترون بوده است.

اگرچه ترون از زمان آغاز به‌کار خود عملکرد بسیار خوبی داشته است، اما این شبکه از ناتوانی برای جذب گسترده‌ی کسب‌وکارهای کوچک، با توجه به عدم وجود یک سیستم اوراکل عمومی رنج می‌برد. شرکت‌های کوچک در سراسر دنیا، امروزه سهم بزرگی از بخش تجارت جهانی را تشکیل می‌دهند و حتی گاهاً نسبت به سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ، از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. بنابراین، برای پلتفرمی همچون ترون، بسیار مهم است که میزان مشارکت و پشتیبانی خود را بهبود بخشیده و از رقبا پیشی بگیرد.

قراردادهای هوشمند، یک مسئله مهم در بلاکچین ترون محسوب می‌شوند. این برنامه‌ها به منظور خودکار کردن فعالیت‌های یک سازمان و تغییر کسب‌وکارها، از طریق ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و سازمان‌های غیرمتمرکز خودگردان مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما برای انجام این کار، قراردادهای هوشمند نیازمند دسترسی به داده‌های دنیای واقعی هستند، که با توجه به پروتکل اجماع حاکم بر بلاگچین، این مورد امکان‌پذیر نیست.

بدون این اتصال، کاربرد بلاکچین‌ها و قراردادهای هوشمند، تنها به پلتفرم‌ها و ابزارهایی، صرفاً جهت توکنیزه کردن دارایی یک سازمان، محدود می‌شوند و نمی‌توانند به عنوان یک اکوسیستم برنامه‌نویسی مورد استفاده قرار گیرند.

این نقطه، جایی است که یک سیستم اوراکل عمومی جدید به نام Bridge (به‌معنای پل)، برای نجات شبکه ترون، خلق می‌شود. این اوراکل عمومی جدید، ترون را قادر می‌سازد تا یک زیرساخت مناسب فراهم کند، تا حتی تجارت‌های کوچک و محلی که به تنهایی قادر به توسعه‌ی اوراکل اختصاصی خود نیستند از این فناوری بهره مند شوند و با پیاده سازی کسب‌وکار خود بر بستر بلاکچین، کسب‌وکار خود را بهبود بخشند.

این امر باعث جذب تعداد بیشتری از کسب‌وکار‌های کوچک خواهد شد، که در نهایت منجر به گسترش چشمگیر کل شبکه ترون می‌شود. اوراکل Bridge اولین اوراکل عمومی بر روی شبکه ترون می‌باشد که برای ایجاد قابلیت دسترسی به داده‌های خارجی برای قراردادهای هوشمند توسعه‌دهندگان، ایجاد شده است.

قابلیت‌های اصلی اوراکل عمومی Bridge عبارتند از:

دسترسی به داده‌های خارجی از طریق اشکال مختلف API‌ها و ابزارهای تجزیه، مثل XML، JSON و HTML.
امکان افزودن منابع داده‌ متنوع و متعدد، نظیر داده‌های تصادفی، BTFS و …
ارائه اثبات بر اصالت و عدم دستکاری داده‌ها به روش‌های مختلف
امکان توسعه یک سیستم اوراکل غیرمتمرکز، بر روی زیرساخت فعلی
امکان ذخیره و انتقال داده‌ها از طریق ایجاد اوراکل‌های اختصاصی برای شرکت‌های خاص، جهت تسهیل فروش داده‌های خام.